09108499640 futballtehran@gmail.com

آموزش دروازه بانی فوتبال برای کودکان + قوانین گلری

فوتبال تهران دروازه بانی, دسته‌بندی نشده, سایر, مطالب و تمرینات آموزشی آموزش دروازه بانی فوتبال برای کودکان + قوانین گلری
آموزش دروازه بانی

دروازه بانی دسته‌بندی نشده سایر مطالب و تمرینات آموزشی

آموزش دروازه بانی فوتبال برای کودکان + قوانین گلری

ب پشتیبان سایت

آموزش دروازه بانی فوتبال برای کودکان یک کار بسیار حساس و تخصصی می باشد،همچنین آموزش قوانین گلری باید در کلاس آموزشی که از سوی آکادمی های اختصاصی دروازه بانی برگزار می گردد به بازیکنان آموزش داده شود آن هم توسط مربیان متخصصی که دوره این کار را دیده اند.


دروازه بان باید یک موقعیت خاص و منحصر به فرد را در زمین فوتبال پر کند. موقعیتی که مختص به اوست و قوانین خاص و متفاوتی برای دروازه بان به نسبت دیگر بازیکنان دارد. به همین دلیل است که دروازه بانان باید این قوانین را از همان دوران ابتدایی آموزش خود یاد گرفته و از آن پیروی کنند.
قوانین دروازه بانی را باید در طول جلسات مختلف و به مرور زمان به کودکان آموزش داد به گونه ای که باعث افزایش انگیزه و علاقه آن ها به دروازه بانی شود. اگر این قوانین به درستی به بازیکنان آموزش داده نشود ممکن است باعث کاهش علاقه دروازبانان به پست خود شود.

بزرگ ترین تفاوت دروازه بانان با دیگر بازیکنان این است که آن ها مجاز به استفاده از دستان خود هستند، اما نه در همه جای زمین، بچه ها باید بدانند که کی و کجا می توانند توپ را با دست لمس کنند تا موجب ضربات پنالتی یا آزاد برای تیم حریف نشوند.
خارج از محوطه جریمه، قوانین استاندارد بازی اعمال می گردد و قانون برای همه بازیکنان حتی دروازه بانان برابر است. تمام بازیکنان فوتبال موظف به یادگیری و پیروی از این قوانین هستند در حالی که دروازه بان ها مسئولیت اضافی در یادگیری قوانین مختص به پست خود را نیز بر عهده دارند ، کوچولو های عاشق دروازه بانی لازم نیست که نگران باشند چرا که یادگیری این قوانین بسیار ساده است و باعث اقتدار بیشتر آن ها در محوطه جریمه می شود.

تجهیزات و پوشش دروازه بان

دروازه بان ها ملزم به پوشیدن لباسی با رنگی متفاوت از لباس سایر بازیکنان هستند. دلیل هم کاملا واضح است چرا که داور و سایر بازیکنان باید بتوانند خیلی راحت دروازه بان را از دیگر بازیکنان تشخیص دهند.
دروازه بان ها باید مانند هر بازیکن دیگری که در مسابقه شرکت می کند جوراب، قلمه بند و کفش های مناسب فوتبال را بپوشند.
همچنین دروازه بان نیازمند پوشیدن یک جفت دست کش مناسب نیز می باشد.

چگونگی لمس و در اختیار داشتن توپ

دروازه بان در درون محوطه جریمه بر خلاف سایر بازیکنان می تواند از هر بخشی از بدن خود استفاده کند تا مانع ورود توپ به دروازه شود. می توانند توپ را دفع و یا دریافت کنند.
اگر دروازه بان توپ را دریافت کند اجازه دارد که حداکثر 6 ثانیه آن را در اختیار داشته باشد. و در طول این 6 ثانیه یا باید توپ را به یکی از هم تیمی هایش پاس بدهد و یا آن را با پرتاب دست و یا ضربه پا از دروازه دور کند. این امر به منظور جلوگیری از اتلاف وقت و اجرای یکنواخت بازی انجام می شود.
اگر دروازه بان زمان بیشتری توپ را نگه دارد، ممکن است داور با کارت زرد و ضربه آزاد غیر مستقیم او را جریمه کند.
دروازه بان در درون محوطه جریمه می تواند هر زمان که بخواهد توپی را که از طرف بازیکن حریف شلیک شده است با دست دریافت کند، اما در مواقعی که هم تیمی های خودش به او پاس می دهند اجازه چنین کاری را ندارد و باید با پا توپ را دریافت کند. مگر این که بازیکن هم تیمی از سر یا سینه برای پاس به عقب استفاده کرده باشد.
این قانون شکل پیچیده تری هم دارد؛ به این صورت که به دروازه بان اجازه می دهد توپ ارسالی از سوی یار خودی را نیز با دست دریافت کند به شرط آن که توپ از ابتدا برای رسیدن به دروازه بان منظور نشده باشد. تشخیص این قانون گاها سخت می شود اما معمولا این قانون به نفع دروازه بان تمام می شود.
در خارج از محوطه جریمه ، دروازه بان باید طبق قوانین به مانند بقیه بازیکنان عمل کند.

آموزش دروازه بانی

ضربه دروازه

هنگامی که توپ توسط تیم حریف به پشت دروازه زده شود، توسط کمک داور و داور یک ضربه شروع مجدد برای تیم مدافع اعلام می شود. معمولا دروازه بان مسولیت زدن این ضربه را بر عهده دارد مگر آن که دروازه بان به دلیل مصدومیت و یا هر دلیل دیگری نتواند ضربه مناسبی به توپ بزند که توپ به خوبی از محوطه جریمه خودی فاصله بگیرد. در چنین مواقعی قانون سخت گیرانه ای برای دروازه بان وجود ندارد و تیم مدافع می تواند برای زدن ضربه شروع مجدد از بازیکنی غیر از دروازه بان نیز استفاده کند.
موقعیت قرار گرفتن توپ برای ضربه دروازه می تواند در هر جای محوطه شش قدم باشد.
هنگامی که توپ برای ضربه دروازه کاشته می شود حتما توپ باید از محوطه جریمه خارج شود تا بقیه هم تیم های ضربه زننده اجازه لمس توپ را داشته باشند.
در طول جریان بازی دروازه بان نیز مانند سایر بازیکنان زمین می تواند توپ را با پا لمس کرده و با پاس های کوتاه و دقیق با هم تیمی های خود پاس کاری کند و یا با ارسال پاس های بلند توپ را به سمت هم تیمی های خود در زمین حریف بفرستد.
قانون آخر در این بخش این است که اگر دروازه بان توپ را در دست داشته باشد و آن را به زمین رها کند؛ برای ادامه کار خود تنها می تواند از پا استفاده کند و با وجود اینکه توپ در درون محوطه جریمه است و خود دروازه بان هم آن را به زمین انداخته، بازم هم اجازه برداشتن مجدد توپ با دست را ندارد.

خطاها و پنالتی

دروازه بان ها از سوی قانون فوتبال و مجریان قانون یعنی داوران، محافظت شده ترین بازیکن زمین می باشد. داوران مطمئناً اتفاقات و برخورد های زیادی را به نفع دروازه بانان خطا اعلام می کنند، برخورد ها و اتفاقاتی که اگر عینا در منطقه ای دیگر از زمین و روی بازیکن دیگری شکل بگیرد داور به هیچ عنوان خطا اعلام نمی کند.

به عنوان مثال می بینیم که در نبرد های هوایی بین دروازه بان و بازیکنان حریف هنگامی که تعادل آن ها به هم می خورد و هردو طرف مدعی خطا به نفع خود هستند، داور خطا را به نفع دروازه بان اعلام می کند.
این یک امتیاز برای دروازه بانان حساب می شود.

آموزش دروازه بانی

دروازه بان نیز مانند هر بازیکنی در درون زمین در درگیری ها و برخورد ها حضور دارد با این تفاوت که دروازه بان باید محتاط تر عمل کند چرا که دروازه بانان آخرین خط دفاعی محسوب می شوند و با عبور توپ از آن ها معمولا احتمال گل شدن توپ صد در صد است، پس دروازه بانان باید بدانند که هر بی احتیاطی و اشتباه کوچک ممکن است منجر به گرفتن کارت قرمز از سوی داور و اخراج آن ها از زمین شود.
همچنین لمس توپ با دست در خارج از محوطه جریمه از سوی دروازه بان، بسته به اینکه موقیعیت گلزنی باشد یا خیر ، می تواند منجر به کارت زرد یا قرمز برای او شود.این قانون تنها برای زدن توپ با دست نیست و برخورد های شتباه از سوی دروازه بان با بازیکن حریف نیز می تواند همین مجازات را به همراه داشته باشد.
دروازه بان باید هنگام جمع کردن توپ اطمینان حاصل کنند که توپ را لمس می کند و نه بازیکن حریف را.
دروازه بان مانند سایر بازیکنان هم تیمی، اگر در محوطه جریمه روی بازیکن حریف خطا کند، یک ضربه پنالتی به تیم حریف تعلق می گیرد و دروازه بان نیز ممکن است برای این جریمه کارت دریافت کند.
هنگامی که ضربه پنالتی برای تیم حریف اعلام می شود، دروازه بان باید روی خط دروازه قرار بگیرد و قبل از زرن ضربه از سوی بازیکن حریف اجازه جلو رفتن از روی خط را ندارد. اگر دروازه بان خلاف این عمل کند و توپ گل نشود داور ممکن است دستور تکرار ضربه پنالتی را بدهد.

آموزش دروازه بانی

بازی با پا

در فوتبال مدرن که امروزه شاهد آن هستیم، دروازه بانی که قدرت بازی با پای بالایی نداشته باشد جایی در این فوتبال حرفه ای ندارد. در چند سال اخیر با تغییر سبک بازی مربیان و شرکت دروازه بانان در حفظ توپ، شاهد رشد کیفیت بازی با پای دروازه بانان نیز بوده ایم. بنابرین اگر دروازه بانی می خواهد در برنامه های مربی خود جایی داشته باشد باید علاوه بر استفاده خوب از دستان خود به خوبی از پاهایش نیز استفاده کند.
در فوتبال مدرن دروازه بان ها در بسیاری از مواقع به مانند یک دفاع آخر ( سوییپر ) عمل می کنند و وظیفه جمع کردن توپ های پشت سر مهاجمان را بر عهده دارند، حتی اگر این توپ ها بیرون از محوطه جریمه باشد. مانویل نویر دروازه باشگاه بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان یکی از روازه بانانی است که این خصوصیت را به شکل کامل دارا می باشد و حتی می تواند گفت او با بازی های خود مخصوصا بازی های جام جهانی 2014 سبک جدیدی از گلری را به دنیای فوتبال معرفی کرد.
این سبک از بازی مزایای زیادی دارد و مطمئناً به تیم کمک زیادی می کند تا حملات حریف را خنثی کند و در زمان مالکیت توپ، کمک شایانی به تیم می کند، البته واضح است که این سبک از بازی حساسیت و خطرات احتمالی خود را نیز دارد.

آموزش دروازه بانی

دروازه بانان بیش از هر بازیکن دیگری نیاز به درک قوانین دروازه بانی فوتبال را دارند ، زیرا آنها اغلب مجبورند در کسری از ثانیه تصمیم بگیرند که باید در مقابله با حمله مهاجمان چه واکنشی داشته باشند و این واکنش آن ها است که یا موجب پایان دادن به حمله حریف و یا منجر به گرفتن کارت قرمز و به ثمر رسیدن گل برای تیم حریف می شود.

دروازبان ها وظیفه ای در قبال گل زنی برای تیم خود ندارند و هیچ مسئولیتی در این مورد برای آن ها تعریف نشده است. اما بسیار پیش آمده است که دروازه بانی در ثانیه های پایانی بازی در حالی که تیمش شدیدا به گل نیاز داشته است به جلو رفته و با گلزنی منجی تیم خود شده است.

بله این یک اتفاق نادر است ولی قانون هیچ منعی در این مورد برای دروازه بان ندارد و دروازه بان می تواند در هر لحظه از بازی که بخواهد به مانند سایر بازیکنان برای گلزی اقدام کند. ضربه آزاد بزند، پنالتی بزند و یا از روی توپ های ارسال از کرنر و ضربات آزاد برای گلزنی تیمش تلاش کند.

از گذشته تا به حال نمونه های زیادی از دروازه بان های معروف وجود داشت است که ضربه آزاد و پنالتی های حساسی را به گل تبدیل کرده اند. مانند روجریو سنی افسانه ای، دروازه بان برزیلی سائوپائولو که در طول دوران بازی اش 131 گل به ثمر رسانید و یا خوزه لوئیس چیلاورت دروازه بان افسانه ای پاراگوئه که در یک بازی موفق به هتریک می شود.

در حالی که دروازه بان ها معمولاً به دلیل قدرت دفاعی و جلو گیری از گلزنی شناخته می شوند ، این دو دروازه بان نمونه ای خلاف این قاعده هستد و نشان می دهد که دروازه بانان نیز می توانند در گلزنی سهمی داشته باشند. هم اکنون می توان هافبک ها و حتی مهاجمان زیادی را نام برد که تعداد گل های آن ها کمتر از 131 گل روجریو سنی باشد. این می تواند اوج چالش برای موفقیت یک دروازه بان باشد. رقابت با مهاجمان بر سر گلزنی!!!

آموزش دروازه بانی

نتیجه نهایی

– دروازه بانان از همان ابتدای آموزش و در سنی کودکی به تدریج باید قوانین دروازه بانی را یاد بگیرند.
آموزش دروازه بانی و همچنین آموزش قوانین دروازه بانی کاری کاملا تخصصی می باشد.
– دروازه بان در حساس ترین موقعیت و پست بازی قرار می گیرد، تصمیمات او می تواند به تنهایی سرنوشت یک بازی را تغییر دهد.
– برای گرفتن بهترین تصمیم و بهترین عملکرد در شرایط بحرانی باید شجاع و در این حال با احتیاط عمل کند.
– دروازه بان فقط وظایف محدود به حفاظت از دروازه را بر عهده ندارد و همزمان با انجام دادن وظایف انفرادی خود باید در برنامه های گروهی تیم نیز شرکت کرده و به هر نحوی که بتواند تیم را در کسب موفقیت یاری کند.
– دروازه بان برای کسب موفقیت محدودیتی ندارد، می تواند پایش را از دنیا محدود دروازه بانان (محوطه جریمه) بیرون بگذارد و کار های خارق العاده بکند مانند هتریک در یک ماسبقه و یا زدن 131 گل در طول دوران حرفه ای

, , , , ,

نوشته شده توسط پشتیبان سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.