09108499640 futballtehran@gmail.com

انگیزه در فوتبال و ایجاد انگیزه برای فوتبالیست

فوتبال تهران آمادگی روانی, مطالب و تمرینات آموزشی انگیزه در فوتبال و ایجاد انگیزه برای فوتبالیست
انگیزه در فوتبال

آمادگی روانی مطالب و تمرینات آموزشی

انگیزه در فوتبال و ایجاد انگیزه برای فوتبالیست

ب پشتیبان سایت

انگیزه در فوتبال و ایجاد انگیزه برای فوتبالیست: انگیزه یکی از مهم ترین موضوعات در ایجاد موفقیت های فوتبالیست ها و تمامی ورزشکاران می باشد، همچنین یکی از مهم ترین ابزارها برای مربیان می باشد.

امروزه اهمیت انگیزه در فوتبال بسیار بالا رفته است هرچند در کشور ما هنوز در آن جایگاهی که باید باشد نیست، اما روز به روز مربیان و بازیکنان به اهمیت این موضوع بیشتر پی میبرند.
بسیاری از مربیان کم تجربه و تازه کار دچار مشکلاتی می شوند، آن ها گاه می بینند که بازیکنانشان آن طور که انتظار دارند تلاش نمی کنند و هرچقدر به دنبال دلیل این موضوع می روند بیشتر سر در گم می شوند.
مربیانی که دچار این مشکل هستند اول از همه باید بدانند که روحیه و انگیزه دو چیز متفاوت است و به هیچ عنوان نباید روحیه دادن را با انگیزه اشتباه گرفت، چرا که ریشه بسیاری از مشکلات همین اشتباه گرفتن روحیه و انگیزه می باشد.

انگیزه بر اساس دو مفهموم اهمیت و اطمینان شکل می گیرد. اگر از بازیکنانی که انگیزه ندارد سوال کنید که چه آرزوی بزرگی دارید که می خواهید به آن دست پیدا کنید، می بینید که اکثر آن ها آرزویی ندارند و اگر آرزویی را بیان کردند، از آن ها سوال کنید که چقدر برای رسیدن به آرزویتان به خودتان اعتماد و اطمینان دارید، قطعا متوجه خواهید شد که که میزان اطمینان آن ها به خود برای رسیدن به آرزو یا آرزو هایشان بسیار اندک می باشد.
انگیزه دادن به چنین بازیکنانی کار بسیار دشوارتری به نسبت بازیکنان دارای هدف و آرزو می باشد، هدف و آرزویی که برای رسیدن به آن، به خود اعتماد و اطمینان بالایی داشته باشند.

بازیکنان برای فوتبالیست شدن دلایل مختلف خود را دارند، می توانید از خود آن ها سوال کنید که دلیل آن ها برای انتخاب این رشته چه بوده است خواهید دید که پاسخ آن ها متفاوت خواهند بود، بسیاری از بازیکنان پاسخ هایی مشابه این که می خواهم مانند فلان بازیکن بازیکن موفقی شوم یا اینکه فوتبال برایم بسیار جذاب است و از رقابت کردن در این ورزش لذت می برم یا این که من عاشق فلان تیم هستم و می خواهم در آینده عضوی از این تیم شوم را بیان خواهند کرد، بسسیاری دیگر هم به دنبال موفقیت های مالی در این ورزش هستند و کسب درآمد از فوتبال مهم دلیل آن ها برای انتخاب این رشته می باشد.
مربی باید شناخت کافی از تمام بازیکنانش داشته باشد یکی از مسائلی که مربی باید درمورد شاگردانش بداند همین دلیل آن ها برای شرکت در تیم فوتبال است. چرا که با کمک گرفتن از این موضوع می تواند انگیزه لازم را به بازیکنان خود تزریق کند.

همچنین محیط و جوی که برای تمرین ایجاد می کنید در انگیزه بازیکنان به شدت تاثیر می گذارد. جو تمرین نباید خیلی خشک باشد و همچنین نباید آنقد آزادانه باشد که بازیکنان تمرین را جدی نگیرند. محیط برگزاری تمرین ها نیز بهتر است که گاهی دچار تغییر و تحول گردد و گاه تمرینات را در مکان های مختلفی برگزار کنید. یکی از بهترین مکان ها برای افزایش انگیزه بازیکنان. برگزاری تمرینات در محیط های تفریحی می باشد، مانند تمرینات تپه، که در آخر هم به گردش و تفریح دسته جمعی منجر شود، هرچند وقت یکبار می توانید این نمونه تمرینات را در برنامه تیم خود بگنجانید،

گفتیم که درمورد انگیزش و روحیه دادن اشتباه نکنید، بسیاری از مربیان کم تجربه می پندارند که انگیزه دادن همان تشویق کردن بازیکنان به انجام کارهای سخت و استمرار در آن است، و تمام تلاشی که برای این کار انجام می دهند همان صحبت هایی است که جن دقیقه قبل از بازی و تمرین انجام می دهند.البته که این رفتار گاهی مثمر ثمر واقع می شود و به بازیکنان روحیه می دهد ( روحیه نه انگیزش ) اما در دراز مدت می تواند بسیار مضر باشد و اعتماد بازیکنان را نسبت به مربی کم کند، چرا که بازیکنان احساس خواهند کرد که مربی با این کار میخواد به نوعی آن ها را فریب دهد.
همچنین روحیه دادن بیش از حد می تواند باعث بروز مشکلات دیگری شود و امکان دارد بازیکن را بیش از اندازه آرام کند.

شما به عنوان مربی باید به طور کامل در مورد بازیکنان تان شناخت داشته باشید تا بتوانید حداکثر میزان انگیزه در آن ها را ایجاد کنید.
برای این کار تنها یک شناخت کلی درباره کل تیم کافی نیست و هرکدام از آنها را باید به صورت جداگانه در نظر بگیرید. چرا که بازیکنان از این نظر با یکدگیر متفوت می باشند، بعضی از آن ها ترجیح می دهند قبل از مسابقه یک نفر آن ها صحبت کند و آن ها را آرام کند و برخی دیگر ترجیح می دهند که قبل از بازی تنها باشند و آرامش را با گوش کردن به یک موزیک آرامش بخش بدست بیاورند. به همین دلیل است که مربی باید از تمامی بازیکنان خود شناخت کافی را داشته باشد تا بتواند به همه آن ها کمک های لازم را منتقل کند.

تعاریف مختلفی برای انگیزه وجود دارد، مربیان و کارشناسان هرکدام انگیزه را گونه ای تعریف می کنند.
می توان گفت انگیزه دلیلی است که افراد کار ها و فعالیت هایی را انتخاب کرده و انجام می دهند ویا از آن ها اجتناب و دوری نمایند.
انگیزه در فوتبال و به طور کلی در تمامی فعالیت ها از چندین عامل تاثیر می پذیرد. 1- شخصیت فرد ( ژنتیک )، 2- عوامل اجتماعی ( محیطی )، 3- رقابت با دیگران ( مسابقه )، 4- تفکراتی که در حین بازی و زمانی رخ می دهد که ورزشکار عهدار وظیفه ای است که مورد ارزیابی قرار می گیرد. ( مثال : توجه و ارزیابی مربی و هم تیمی ها به عملکرد بازیکن ) 5- تلاش برای دستیابی به برخی از استاندارد های عملکرد عالی و ممتاز.

انگیزه در فوتبال

به طور کلی دو انگیزه اصلی وجود دارد: انگیزه درونی و انگیزه بیرونی

انگیزه درونی
رفتار های درونی به فعالیت هایی گفته می شود که افراد به دایل درونی و فردی آن ها را انجام می دهند،. مثلا سرگرمی و لذت و رضایت بردن از خود فعالیت. این شکل از انگیزه زمانی به وجود می آید کهمطلوب و مورد علاقه شخص باشد، چالش انگیز باشد و یا بازخوردی روشن، آزادی لازم را در اجرای تکالیف و وظایف ورزشی برای بازیکنان فراهم نماید.
البته این مورد گاهی به عنوان خود انگیزشی یا خود برانگیختن معرفی شده است. این موضوع اولین دلیل بیشتر بازیکنان جوان برای شروع فوتبال می باشد. موضوع جالبی است که حتی این ویژگی، عامل اصلی موفقیت ورزشکاران بسیار بزرگ و برجسته می باشد. برانگیخته شدن درونی موجب می شود که ورزشکاران احساس خوشایندی را تجربه کنند و احساسی راحت و آزاد داشته باشند. آن ها در این وضعیت ، فشار و تنش کمی را تجربه می کنند و به روی وظیفه خود متمرکز می شوند. به همین دلیل مربیان باید تلاش کنند تا فعالیت های خود را به صورت کاردبردی و مفرح ترتیب دهند. مثال : از بازیکنان بپرسیئ در این جلسه واقعا دئست دارند چه کاری انجام دهند؟ در هر ماه گاهی اوقات برای رفع نیازشان ، ساعتی را در کنارشان بگذرانید. این موضوع مستلزم فعالیت های مختلف برای بازیکنان متفاوت است ؛ بنابراین بیشتر مربیان برای کمک به نظرات و سرپرستی خود و ارایه بازخورد مثبت به بازیکنان به این نوع فعالیت ها نیاز دارند.

انگیزه بیرونی
رفتار های بیرونی به فعالیت هایی گفته می شود که دلایل بیرونی و خارجی دارند. مثلا ؛ پذیرفته شدن در جمع دوستان یا خشنودی والدین ، یا انجام دادن بازی فوتبال به دلایل دیگری مانند دریافت پاداش ( مدال ، نشان ، پول ) یا برای اجتناب از تنبیه شدن یا پیامد های منفی مانند شکایت والدین.
انگیزه بیرونی ، دلیل خاص درونی ندارد و معنی آن فقط شرکت در فعالیتی است که نتیجه و پیامدی به دنبال داشته باشد. افراد برای شرکت در این فعالیت ها به دستاورد های اجتماعی و پاداش های مادی توجه دارند. این شکل از انگیزه در بازیکنان موجب احساس تنش و قشار می شود و آن ها را عصبی می کند؛ زیرا رسیدن به پاداش ها تحت کنترل بازیکن نیست؛ حتی پذیرش اجتماعی هم به دیگران بستگی دارد و خارج از کنترل شخص است.

خود محوری و وظیفه محوری ورزشکار
یک جنبه مهم از انگیزه این است که بدانیم یک بازیکن چرا ورزش می کند و یا چرا در فوتبال شرکت می کند. این مفاهیم بسیار ساده هستند اما برای پیشرفت بازیکن بسیار مهم است.

خود محوری
اگر هدف بازیکنی در تمرین ای باشد که نشان دهد بهتر از دیگران است و یا همیشه پیروز است؛ این حالت به عنوان خودگرایی یا خود محوری تعریف شده است. این بازیکنان در موقعیت های رقابتی ، تنش و اضطراب بیشتری را احساس می کنند؛ مگر اینکه به شکست دادن حریف اعتماد کامل داشته باشند. این رفتار در هنگام تمرین و رقابت از بازیکنان خودمحور مشاهده می شود. بازیکنان خود محور، ممکن است در جلسات تمرین و مسابقات، رفتارهای خاصی را از خود بروز دهند؛ مانندمقصر دانستن دیگران ، شکایت کردن و حتی فریب دادن دیگران آن ها نمی توانند انتقادات مربی را تحمل کنند ( به خصوص جلوی دیگران ) در چنین شرایطی در مقایسه با بازیکنان وظیفه محور تمایل دارند، صحنه را ترک کنند.

وظیفه محوری
به بازیکنی گفته می شود که به دنبال کسب مهارت و یادگیری بیشتر تکنیک و تاکتیک است. این بازیکن تلاش می کند که چیزهای جدیدی یاد بگیرد یا آموزش و یادگیری های قبلی را توسعه و ارتقاء دهد. او بدون توجه به اینکه هم تیمی ها، می توانند یا نمی توانند این کار را انجام دهند؛ خودش این جهت گیری را دنبال می کند.

منبع: روانشناسی آموزش فوتبال

, , , , ,

نوشته شده توسط پشتیبان سایت

له

 1. سلام ازتیم وآموزش فوتبال شما خوشم اومده خاهش می کنم کمکم کنید فوتبالیست شوم ممنونم از اراعه پست های خوبتون من احل زنجان هستم میخام فوتبالیست شوم قدم ۱۸۰ به بالا وزن تقریبی ۶۰ به بالا اگه امکانش هست باهام تماس بگیرید ۰۹۱۰۰۲۶۶۱۲۱

 2. ازتوخواهش میکنم تورو خداباهام تماسبگیریدممنوتون میشم ونا امیدتون نمیکنم
  ۰۹۱۰۰۲۶۶۱۲۱

  1. سلام آقای بهرامی، لطفا مشخصات خودتون رو واتساپ ارسال کنید، یا پیامک کنید.
   نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد ، رزومه بازی و محل سکونت،

 3. سلام ممنون از مطالب خوبه تون منم هم دوست دارم فوتبالیست شوم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم اگه امکانش است بهم کمک کنید اینم شمارم 09136876152

  1. سلام
   لطفا با شماره های صفحه تماس با ما تماس بگیرید، یا واتساپ خواسته ای که دارید رو مطرح کنید.

 4. سلام ما 7 نفر هستیم
  که تقریبا 10 ساله کنار هم بازی میکنیم
  هممون نتیجهرتستمون 11الی 14 شده
  ۱۱ تا ۱۴ امتیاز
  فردی مستقل که ورزش را وسیله ارتقاء روح و روان می دانید. اهل رقابت نیستید.
  ورزش مورد علاقه شما یوگاست که در عین خارج نمودن استرس از بدن با تنظیم تنفس صحیح و کشش منظم ماهیچه ها و بهبود اوضاع بدن، به تعادل بین سلامت جسم و روان کمک می کند.
  راهکارتون واسه حل این موضوع چیه

 5. Terrific article! That is the kind of information that should be shared around the net.
  Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish higher!
  Come on over and talk over with my web site . Thank you =)

 6. I blog often and I really appreciate your information. This article has really peaked my interest.
  I am going to take a note of your site and keep checking for new information about once a week.

  I opted in for your Feed too.

  Feel free to surf to my page: Virgilio

 7. Right here is the right webpage for everyone who wants to find out about this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really will
  need to?HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed
  for ages. Great stuff, just excellent!

  My blog post; mpc-install.com

 8. Can I just say what a relief to find someone that genuinely understands
  what they are discussing over the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people need to look at this and understand this side
  of your story. I was surprised you’re not more popular since you most certainly possess the gift.

  My blog: http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=ZoxTanisha

 9. I’ve been exploring for a little for any high-quality
  articles or weblog posts in this sort of space
  . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Reading this information So i am glad to express that I’ve an incredibly excellent
  uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I most unquestionably will make sure to don’t fail to remember this web site and give it a glance
  on a relentless basis.

  my web site; kebe.top

 10. I definitely wanted to write down a quick note in order to express gratitude
  to you for all of the marvelous hints you are showing at this site.
  My considerable internet lookup has now been rewarded with beneficial strategies to talk
  about with my best friends. I would admit that most of us visitors actually are truly
  lucky to dwell in a fabulous community with so many
  marvellous individuals with very helpful methods. I feel pretty privileged to have discovered your
  entire webpage and look forward to many more amazing minutes
  reading here. Thanks once again for everything.

  my web-site – mpc-install.com

 11. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
  I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, superb blog!

  Also visit my web-site; mpc-install.com

 12. I and also my buddies were studying the best guides located on the blog
  and unexpectedly I got a terrible feeling I never expressed respect to the website
  owner for those secrets. All of the men are actually for this reason stimulated to study
  them and already have undoubtedly been taking advantage of them.
  Thanks for getting considerably helpful as well as for pick out varieties of decent ideas
  millions of individuals are really needing to know about.

  My very own sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.

  Feel free to surf to my web page: http://chengdian.cc/

 13. Wow, marvelous blog structure! How long have you
  ever been blogging for? you make blogging look easy.
  The total look of your website is magnificent, let alone the
  content material![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I simply could not depart your website prior to suggesting that
  I actually loved the usual info an individual provide on your guests?
  Is going to be back ceaselessly to check up on new posts.

  Stop by my webpage – 163.30.42.16

 14. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
  I really like the info you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast
  your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..

  Anyways, superb site!

  Here is my site; mpc-install.com

 15. I merely wanted to thank you again for this amazing web site you have created here.
  It can be full of useful tips for those who are genuinely interested in this subject, particularly this very post.
  You really are all really sweet and also thoughtful of others and also reading your site
  posts is an excellent delight in my experience. And such a generous present!
  Ben and I really have pleasure making use of your guidelines in what we must do in a month’s time.
  Our collection of ideas is a distance long and simply put tips are going
  to be put to excellent use.

  Have a look at my page: clubriders.men

 16. I comment each time I appreciate a article on a site
  or if I have something to valuable to contribute to the conversation. Usually it’s a result of the passion displayed in the post I browsed.
  And after this post انگیزه در فوتبال و ایجاد انگیزه برای فوتبالیست – فوتبال تهران – مطالب و
  تمرینات آموزشی. I was excited enough
  to drop a thought 😉 I actually do have some questions for you if
  it’s allright. Is it simply me or do a few of these remarks look like
  they are written by brain dead visitors? 😛 And, if you are writing on other online sites, I would like to
  follow you. Could you make a list every one of your communal
  sites like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  Stop by my page kebe.top

 17. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this
  blog. I am hoping the same high-grade web site post
  from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has inspired me to
  get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings quickly.

  Your write up is a good example of it.

  Check out my website – http://www.lubertsi.net/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=HinchcliffeCarin

 18. I and my friends ended up following the best procedures
  from the blog and at once developed an awful feeling I had not
  thanked the website owner for those secrets. These young
  men came for that reason stimulated to read them and already have sincerely been enjoying them.
  We appreciate you simply being well kind and then for
  selecting these kinds of amazing subjects millions
  of individuals are really wanting to be aware of.
  My very own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

  my web site – Esteban

 19. Superb blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?

  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any recommendations? Thanks!

  Also visit my homepage :: https://mpc-install.com/

 20. I and also my guys were found to be digesting
  the best tips and tricks located on your web site and so quickly
  got a terrible feeling I had not thanked the site owner
  for those tips. The guys are already as a result very interested to
  read them and have pretty much been loving these things.
  Appreciate your getting simply helpful and also
  for pick out varieties of exceptional themes most people are really
  wanting to discover. Our sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

  Stop by my homepage :: mpc-install.com

 21. I was just searching for this info for a while. After 6
  hours of continuous Googleing, finally I ggot it in your web site.
  I wonder whwt iis the lack of Google strategy
  that don’t rank this kind of informative sites in top of the list.
  Generally the top sites are full of garbage.

 22. Excellent goods from you, man. I’ve be mindful your stuff previous to and
  you’re just extremely great. I actually like what you have obtained right here, really
  like what you’re saying and the best way wherein you say it.
  You make it enjoyable and you continue to care for to keep it smart.

  I can not wait to learn much more from you. That
  is really a tremendous site.

 23. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Opera, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, excellent blog!

  Also visit my web blog; 163.30.42.16

 24. This is the perfect site for anyone who really wants to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to
  argue with you (not that I actually would want to?HaHa). You definitely put a
  brand new spin on a subject that’s been discussed for years.
  Great stuff, just wonderful!

  Also visit my web page :: bbs.shishiedu.com

 25. Its like you read my thoughts! You appear to grasp so much about this,
  such as you wrote the e book in it or something. I believe that you can do with a
  few p.c. to pressure the message house a bit, however other than that,
  that is excellent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

  my page – jigongjianzhu.com

 26. Its such as you read my mind! You seem to know a lot approximately this, like you wrote the guide
  in it or something. I think that you can do with some percent to drive the message home
  a little bit, but other than that, that is fantastic blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

  my page – haojiafu.net

 27. You are so awesome! I do not think I have read
  through anything like this before. So great to find someone with some original
  thoughts on this subject matter. Seriously..
  thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the
  internet, someone with a bit of originality!

  My web blog khoquet.com

 28. Good ? I should certainly pronounce, impressed with your web site.
  I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being
  truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least.

  Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme .

  a tones way for your client to communicate. Nice task.

  Also visit my site – bbs.yunweishidai.com

 29. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp a
  lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I feel that you simply can do with some p.c. to pressure the message house a
  little bit, however other than that, this is magnificent blog.

  A fantastic read. I’ll certainly be back.

  Also visit my webpage: bbs.shishiedu.com

 30. I do accept as true with all the concepts you’ve presented on your
  post. They’re very convincing and will definitely
  work. Nonetheless, the posts are very quick for beginners.
  May you please prolong them a little from next
  time? Thanks for the post.

  Feel free to surf to my page – chengdian.cc

 31. Thanks so much for providing individuals with such a terrific possiblity to
  read critical reviews from this website. It is
  always very pleasant plus jam-packed with amusement for me personally and my office colleagues
  to visit your web site particularly 3 times a week
  to see the newest stuff you have got. Of course, I am always fulfilled with your striking thoughts you give.
  Some 3 facts in this article are indeed the most effective we have all ever had.

  Here is my webpage; mpc-install.com

 32. I’ve been browsing on-line more than 3 hours nowadays, yet I by
  no means found any fascinating article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion,
  if all site owners and bloggers made excellent content
  as you did, the internet might be a lot more useful than ever before.

  Take a look at my blog post – aniene.net

 33. hello there and thank you for your information ? I?ve certainly
  picked up something new from right here. I did however expertise several technical
  issues using this site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get
  it to load properly. I had been wondering if your web host is OK?

  Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement
  in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I?m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of
  your respective exciting content. Ensure that you update this again soon..

  Also visit my homepage https://kebe.top/viewtopic.php?id=1787896

 34. I leave a response when I especially enjoy a article on a site or
  if I have something to contribute to the conversation. It’s
  caused by the fire displayed in the article I looked at.
  And on this post انگیزه در فوتبال و ایجاد انگیزه برای
  فوتبالیست – فوتبال تهران – مطالب و تمرینات آموزشی.
  I was excited enough to leave a commenta response 😛 I actually do have a couple of questions for you if you usually do not mind.

  Could it be only me or does it give the impression like a few of these responses appear like coming from
  brain dead people? 😛 And, if you are writing at additional online
  sites, I’d like to follow everything new you have to post.

  Would you make a list the complete urls of all your communal pages like your Facebook page,
  twitter feed, or linkedin profile?

  my page: http://chengdian.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=102642

 35. Thanks for all of the work on this web page.
  Ellie delights in conducting internet research and it is easy to see why.
  My spouse and i hear all of the lively form you give simple ideas
  via the blog and therefore welcome participation from others about this area of interest then our favorite girl is certainly studying a
  lot. Take advantage of the remaining portion of the year.

  You’re doing a really great job.

  my web-site … http://www.atomy123.com/forum.php?mod=viewthread&tid=278038

 36. I’ve been exploring for a little bit for
  any high-quality articles or weblog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Reading this info So i’m happy
  to express that I have a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what
  I needed. I most no doubt will make sure to do not overlook this website and give it a look
  on a constant basis.

  My web site – clubriders.men

 37. Thanks so much for giving my family an update on this issue
  on your site. Please realize that if a brand-new post becomes
  available or if perhaps any modifications occur about the current write-up, I would consider reading a lot more and focusing on how to make good using of those approaches you
  discuss. Thanks for your efforts and consideration of other
  individuals by making this website available.

  My web-site: http://www.lubertsi.net

 38. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, very good blog!

  my web page Louisa

 39. Howdy outstanding website! Does running a blog such as this require a large amount of
  work? I’ve absolutely no understanding of coding however I had
  been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any suggestions or techniques for new blog owners please
  share. I know this is off topic nevertheless I
  simply needed to ask. Cheers!

  Also visit my blog post https://kebe.top/viewtopic.php?id=1809907

 40. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Here is my blog post – http://frun-test.sakura.ne.jp

 41. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

  my web site … kebe.top

 42. Excellent post. I was checking continuously this blog and
  I am impressed! Extremely useful information particularly the last part
  🙂 I care for such information a lot. I was looking for this
  particular information for a very long time. Thank you and best of
  luck.

  Here is my web page: astravo.net.ru

 43. We would like to thank you just as before for the wonderful ideas you gave Jesse when preparing
  her post-graduate research and, most importantly, with regard to providing all of the ideas
  in one blog post. Provided that we had known of your blog
  a year ago, i’d have been rescued from the unnecessary measures we were implementing.
  Thanks to you.

  my web page: bbs.cnction.com

 44. Hey very cool website!! Guy .. Beautiful ..
  Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also?
  I am happy to search out numerous helpful info right here in the post, we want work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

  My homepage: kebe.top

 45. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this fantastic
  blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.

  Chat soon!

  My homepage – hotelforrest.ru

 46. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate
  to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group.
  Talk soon!

  Here is my blog post 163.30.42.16

 47. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries
  that they just do not know about. You managed
  to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without
  having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  Also visit my web site – bbs.shishiedu.com

 48. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to
  this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this site with
  my Facebook group. Talk soon!

  Feel free to visit my webpage; mpc-install.com

 49. First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question that I’d like to
  ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center
  yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure
  out how to begin. Any recommendations or tips?
  Many thanks!

  Take a look at my site … lovegamematch.com

 50. I wanted to thank you a lot more for the amazing site
  you have developed here. It’s full of ideas for those who are truly interested in this
  particular subject, especially this very post. Your all amazingly sweet and also thoughtful of
  others plus reading the blog posts is a good
  delight in my opinion. And exactly what a generous surprise!
  Mary and I really have enjoyment making use of your tips in what we must do in the future.
  Our collection of ideas is a kilometer long and simply put tips
  is going to be put to fine use.

  My site: https://mpc-install.com

 51. Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m looking to start my own blog in the near
  future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

  Feel free to visit my web-site – https://www.jiyingguan.com/home.php?mod=space&uid=26216&do=profile

 52. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a
  hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

  Here is my site – quanfff.com

 53. Howdy very nice website!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
  I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m satisfied to search out so many useful
  info right here in the submit, we need develop
  more strategies on this regard, thanks for
  sharing.

  Feel free to visit my web site – haojiafu.net

 54. I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly what I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content in your case?

  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write about
  here. Again, awesome web log!

  Also visit my web blog; aniene.net

 55. Wow, incredible weblog format! How long have you ever been blogging for?

  you make blogging glance easy. The total glance of your website is magnificent, let alone the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I simply couldn’t
  leave your site prior to suggesting that I actually loved the standard info an individual supply to your visitors?
  Is going to be back ceaselessly to check up on new posts.

  my webpage: http://www.craksracing.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=BrazierElana

 56. Thank you for your website post. Thomas and I have already been saving to buy a new book on this topic and
  your short article has made people like us to save our money.
  Your notions really resolved all our inquiries. In fact,
  a lot more than what we had acknowledged before we found
  your fantastic blog. My spouse and i no longer
  have doubts plus a troubled mind because you have really attended to our own needs here.
  Thanks

  Take a look at my web-site mpc-install.com

 57. It’s appropriate time to make a few plans for the longer term and it’s
  time to be happy. I have read this post and if I may
  I wish to recommend you few attention-grabbing issues or suggestions.

  Maybe you can write next articles regarding this article. I wish to learn more things about it!

  Also visit my web blog; kebe.top

 58. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website.
  I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well.

  In fact, your creative writing abilities has motivated
  me to get my own, personal site now 😉

  Here is my web site: 80gm.net

 59. We would like to thank you once again for the wonderful ideas you gave Jesse when preparing her post-graduate research
  in addition to, most importantly, for providing
  the many ideas within a blog post. Provided that we had known of
  your web page a year ago, we would have been kept from the unwanted measures we
  were choosing. Thanks to you.

  my web blog – http://bbs.shishiedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=155615

 60. Excellent weblog right here! Also your web site
  loads up very fast! What web host are you the usage of?
  Can I am getting your associate link in your host? I want my site loaded up as quickly as yours lol.

  Look at my blog; Charis

 61. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand.

  It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  My blog post: kebe.top

 62. Hiya very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
  I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m glad to find so many helpful
  information right here within the publish, we want work out more techniques on this regard, thank you for sharing.

  Also visit my blog post – http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=PungZora

 63. Please let me know if you’re looking for a article writer for
  your weblog. You have some really great posts and I feel I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some articles for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please send me an email if interested. Kudos!

  my web site :: kebe.top

 64. I became honored to receive a call from my friend as he discovered the important
  recommendations shared on your own site. Looking at your blog
  write-up is a real excellent experience. Many thanks for taking into consideration readers like me, and I desire for you the best of achievements being a professional
  in this field.

  My web blog; http://www.lubertsi.net

 65. I’m now not certain where you’re getting your info, but great topic.
  I must spend a while studying more or understanding more.
  Thank you for great info I was on the lookout for this information for my mission.

  Look into my site; Edmund

 66. I think this is one of the such a lot important information for
  me. And i am satisfied reading your article. However should remark on some common issues,
  The website taste is wonderful, the articles is really great :D.
  Just right task, cheers.

  Feel free to visit my webpage http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=HongLaura

 67. First off I want to say great blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted
  simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Many thanks!

  Here is my webpage: https://www.qijiang520.com/thread-91045-1-1.html

 68. Wow, fantastic blog layout! How lengthy have you been running a blog for?
  you make running a blog look easy. The total look of your web site is magnificent,
  as neatly as the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I simply could
  not go away your site prior to suggesting that I actually enjoyed
  the usual info an individual provide for your guests?
  Is going to be back frequently in order to check out new posts.

  My web blog: http://vetearii.free.fr/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=DuquetteCorinne

 69. Thanks for sharing excellent informations. Your website is so cool.
  I am impressed by the details that you have on this blog.
  It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page,
  will come back for more articles. You, my pal,
  ROCK! I found simply the info I already searched all
  over the place and just couldn’t come across. What an ideal website.

  Stop by my web-site: http://www.hotelforrest.ru/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=MassolaMaria

 70. I liked as much as you will obtain carried out right here.
  The comic strip is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you want be handing over the
  following. sick unquestionably come further in the past once
  more as precisely the same just about a lot incessantly inside case you protect
  this increase.

  Here is my web site; https://www.sacdclub.com

 71. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll
  just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for beginner blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

  Here is my website … http://astravo.net.ru/

 72. I needed to draft you one bit of remark so as to thank you so much the moment again for those precious ideas you’ve discussed in this case.
  It was quite remarkably generous of people like you to make openly exactly
  what some people could have offered for sale as an e-book in order to make
  some profit for themselves, especially since you might have
  done it in case you considered necessary.
  Those smart ideas likewise worked to become a fantastic way to be aware that other individuals have the same interest much like my personal
  own to realize more and more in respect of this condition. I am certain there are thousands of
  more enjoyable situations up front for individuals who examine your blog post.

  Also visit my webpage :: kebe.top

 73. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a
  friend who was conducting a little homework on this.
  And he actually bought me dinner due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to discuss this
  matter here on your website.

  Also visit my web site https://mpc-install.com

 74. Wow, fantastic weblog format! How lengthy
  have you been running a blog for? you made running a blog look easy.
  The entire look of your site is great, let alone the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just couldn’t go away your website before suggesting that I actually loved the
  usual information an individual supply to
  your visitors? Is going to be back incessantly in order to check out new posts.

  My homepage – khoquet.com

 75. It is the best time to make a few plans for the longer term and it is time to
  be happy. I have learn this publish and if I may just I desire to suggest you
  few attention-grabbing issues or advice. Perhaps you can write subsequent articles
  regarding this article. I want to read more things approximately it!

  Have a look at my web blog … everythingarcades.com

 76. Definitely consider that that you said. Your favourite justification appeared to be
  on the web the easiest thing to take into account of.
  I say to you, I certainly get irked while other folks consider
  issues that they just do not realize about. You managed to hit the nail upon the highest as
  neatly as outlined out the whole thing with no need
  side-effects , other folks can take a signal. Will likely be again to get more.

  Thank you

  Review my web site: https://mpc-install.com/punbb-1.4.6/viewtopic.php?id=246027

 77. Hello there, just turned into alert to your blog through Google, and located that it is really
  informative. I am going to be careful for brussels. I will appreciate when you proceed this in future.
  Lots of folks will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

  Here is my page craksracing.com

 78. Thanks a lot for giving everyone remarkably wonderful possiblity to check tips from this blog.
  It is often very amazing and packed with a lot of fun for
  me personally and my office co-workers to search your site particularly three times every week to
  read the latest guides you have got. Not to mention, we are actually fascinated with all the mind-boggling concepts you give.
  Some 1 points on this page are really the very best I have ever had.

  my webpage … saihuo.com

 79. I must express some thanks to this writer just for rescuing me from such a condition.
  Right after researching throughout the online world
  and finding views which are not helpful, I figured my entire life was
  well over. Living minus the approaches to the difficulties you
  have fixed by way of this site is a critical case, and ones that could
  have in a wrong way damaged my career if I had not noticed your
  web page. Your main knowledge and kindness in playing with all the details was invaluable.
  I’m not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a step like this.
  I’m able to now relish my future. Thanks very much for
  your high quality and amazing guide. I will not hesitate to
  suggest your web sites to any individual who requires guidance about this problem.

  my web blog … shihan.com.ru

 80. Great ? I should definitely pronounce, impressed with your site.
  I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access.
  I recently found what I hoped for before you know it in the least.
  Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who
  add forums or anything, site theme . a tones way for your client
  to communicate. Nice task.

  my blog; https://www.qijiang520.com/

 81. Its like you read my mind! You appear to understand so much approximately this, like you wrote the
  e book in it or something. I feel that you just can do with a few % to drive
  the message home a little bit, but instead of that, that is fantastic blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

  my web site – clubriders.men

 82. Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?

  My site covers a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

  Here is my site; frun-test.sakura.ne.jp

 83. You are so awesome! I don’t suppose I have read a single thing like that
  before. So great to find someone with original thoughts on this topic.

  Seriously.. thank you for starting this up. This website is one
  thing that is required on the internet, someone with
  a little originality!

  Feel free to visit my web page – clubriders.men

 84. May I just say what a comfort to find someone that genuinely knows what they
  are discussing on the net. You certainly understand
  how to bring a problem to light and make it important.

  More people must read this and understand this side of the story.
  I was surprised that you’re not more popular given that you most certainly have
  the gift.

  Also visit my site – http://chengdian.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=108115

 85. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice
  from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

  Also visit my webpage: clubriders.men

 86. Thank you for being my personal lecturer on this theme.

  My partner and i enjoyed your current article greatly and most of all
  enjoyed how you really handled the areas I widely known as controversial.
  You’re always quite kind towards readers really like me and assist me to in my
  life. Thank you.

  Feel free to visit my homepage: pansionat.com.ru

 87. I just wanted to thank you again for that amazing
  blog you have made here. It’s full of useful tips for those who are genuinely interested in this particular
  subject, primarily this very post. You really are all so sweet along with
  thoughtful of others plus reading your blog posts is an excellent delight to me.
  And what a generous reward! Mary and I usually have
  fun making use of your recommendations in what we should do in a month’s time.
  Our collection of ideas is a mile long so your tips is
  going to be put to good use.

  Also visit my web blog http://www.lubertsi.net

 88. Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

  my web-site 163.30.42.16

 89. Howdy I am so thrilled I found your website, I really
  found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do
  keep up the excellent job.

  Feel free to surf to my blog post kebe.top

 90. We would like to thank you all over again for the stunning ideas you gave Jesse when preparing her post-graduate research as well as, most
  importantly, pertaining to providing each of the ideas within a blog
  post. Provided that we had known of your blog a
  year ago, i’d have been rescued from the pointless measures we were choosing.
  Thanks to you.

  my web page … https://kebe.top/

 91. I wanted to visit and let you know how much I treasured discovering your site today.
  I’d consider it an honor to work at my place of work
  and be able to utilize tips shared on your blog and also participate in visitors’ reviews like this.
  Should a position involving guest publisher become available at your end, you should let me know.

  Take a look at my website: chengdian.cc

 92. I not to mention my pals have already been looking at the great recommendations located on your web site then all
  of a sudden developed a horrible feeling I never expressed respect to
  the site owner for those secrets. The men are actually
  absolutely very interested to read all of them and have in effect extremely been tapping into those things.
  We appreciate you getting considerably kind and also
  for making a decision on this sort of high-quality issues millions of individuals
  are really needing to be informed on. My
  honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

  my site :: exterminatorsouthflorida.com

 93. Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re working with?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a honest price?
  Many thanks, I appreciate it!

  Stop by my site 800ws.net

 94. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.

  My blog post: Susannah

 95. Hi there, I found your web site by means
  of Google at the same time as searching for a similar topic,
  your site came up, it looks great. I have bookmarked
  it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there, just turned into alert to your blog thru
  Google, and located that it is truly informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful when you proceed this in future. Many other people might be benefited from your writing.
  Cheers!

  Review my website … Luigi

 96. Wow, marvelous weblog structure! How long have you ever been blogging for?
  you made blogging glance easy. The full glance of your web site is
  wonderful, as neatly as the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I
  just could not leave your site before suggesting that I
  really loved the usual info an individual supply for your guests?
  Is going to be again steadily in order to check out new posts.

  my web-site – http://ky.sgz8.com/home.php?mod=space&uid=580848&do=profile&from=space

 97. Needed to draft you a bit of word to give many thanks over again for these great views you have provided on this site.
  This is quite particularly generous with
  people like you to give unreservedly all most of us would’ve
  advertised as an e book to end up making some profit on their
  own, chiefly given that you might well have done it in the event you wanted.
  Those suggestions in addition served to be a easy way to
  fully grasp some people have the same dreams like my personal own to see great deal more with respect to this issue.
  I know there are numerous more enjoyable sessions
  in the future for folks who scan through your site.

  my web page :: https://www.lgbt.gr/index.php?action=profile;u=2940

 98. I simply wanted to write a quick remark in order to thank you for some of the marvelous tips and tricks you are showing
  at this site. My long internet look up has at the end been paid with good quality ideas to write about with my
  guests. I would repeat that we visitors actually are definitely blessed to live in a superb network with many brilliant professionals with helpful tips.

  I feel very grateful to have used your entire weblog and look forward to so many more brilliant
  times reading here. Thanks a lot once more for all
  the details.

  Also visit my web-site … http://www.lubertsi.net/

 99. Hey would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I
  must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Cheers, I appreciate it!

  My homepage: kebe.top

 100. First of all I would like to say wonderful blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself
  and clear your thoughts before writing. I’ve had a tough time
  clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first
  10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to
  begin. Any recommendations or tips? Appreciate it!

  Review my webpage; shihan.com.ru

 101. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of
  websites for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

  my web blog donkhamin.go.th

 102. Very good site you have here but I was wondering if you
  knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article?

  I’d really like to be a part of community where I can get
  suggestions from other experienced individuals that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks a lot!

  Here is my site – mpc-install.com

 103. I wanted to send a note to thank you for these awesome hints you are giving
  here. My time consuming internet research has now been rewarded with extremely good
  strategies to go over with my close friends.
  I ‘d tell you that we site visitors are unequivocally blessed
  to dwell in a decent site with so many marvellous professionals
  with very helpful plans. I feel extremely fortunate to have used your
  entire web pages and look forward to many more entertaining moments reading here.
  Thank you once again for all the details.

  Feel free to visit my website :: 163.30.42.16

 104. Hello I am so happy I found your blog page, I really found you
  by mistake, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all
  round entertaining blog (I also love the theme/design), I don?t have time to
  read through it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.

  My page – utrish.com.ru

 105. Hi! Someone in my Myspace group shared this website with
  us so I came to take a look. I’m definitely enjoying
  the information. I’m book-marking and will be tweeting this to
  my followers! Superb blog and wonderful style and design.

  Here is my web page; silvanus.us