09108499640 futballtehran@gmail.com

تمرینات مالکیت توپ در فوتبال مخصوص مدرسه فوتبال و بزرگسالان

فوتبال تهران مطالب و تمرینات آموزشی تمرینات مالکیت توپ در فوتبال مخصوص مدرسه فوتبال و بزرگسالان
تمرینات مالکیت توپ

مطالب و تمرینات آموزشی

تمرینات مالکیت توپ در فوتبال مخصوص مدرسه فوتبال و بزرگسالان

ب پشتیبان سایت

تمرینات مالکیت توپ در فوتبال چه در مدرسه فوتبال و رده های پایه چه در رده بزرگسالان می تواند باعث شکل گیری و صاحب سبک شدن تیم شود، پپ گواردیولا از جمله مربیان معتقد به سبک بازی مالکانه می باشد، این سبک که اصطلاحا امروزه با نام تیکی تاکا در بین علاقمندان به فوتبال شناخته می شود از سالینان گذشته مورد استفاده بسیاری از مربیان قرار می گرفته است و روز به روز با توجه به تغییرات سبک های بازی و همچنین تغییرات قوانین، این سبک از بازی نیز به تدریج تکامل بهتری پیدا کرده است.
در ادامه سعی داریم چند تمرین از نمونه تمرینات مالکیت توپ را شرح دهیم

وسایل مورد نیاز
1- مانع
2- کاور
3- توپ

نحوه چیدمان
– دو مربع 20 متر در 20 متر با فاصله 10 متری نسبت به یک دیگر ایجاد کنید. با توجه به مهارت و رده سنی بازیکنان می توانید اندازه مربع ها را تغییر دهید.
– بازیکنان را به سه گروه 5 نفره تقسیم کنید، می توانید با توجه به نیاز و تعداد بازیکنان تعداد افراد گروه ها را کم و یا زیاد کنید
– در هر یک از مربع ها یک تیم 5 نفره که با کاور یا پیراهن ورزشی هم رنگ مشخص شده اند قرار می گیرد.
– تیم سوم با رنگ لباس مخصوص به خودشان در فضای بین دو مربع قرار می گیرد.
– تمامی توپ ها در کنار مرب قرار می گیرد، تا مربی در زمان لازم از آن ها استفاده کند.

تمرینات مالکیت توپ

شرح تمرین
مربی توپ را به یکی از تیم های درون مربع پاس می دهد. ( تیم آبی رنگ )
– بلافاصله بعد از دریافت پاس مربی از سوی بازیکنان درون محوطه، دو مدافع از تیم سوم که در فضای خالی بین دو مربع قرار گرفته بودند ( تیم زرد رنگ ) برای دفاع کردن وارد زمین تیم مالک توپ می شوند و سعی می کنند توپ را از آن خود کنند.
– تیم صاحب توپ نیز باید حداقل 6 پاس در بین خود دروبدل کنند و سپس توپ را به مربع مقابل ( تیم قرمز رنگ ) منتقل کنند.
– هر بار انجام دادن صحیح این کار یک امتیاز را برای تیم به ارمغان می آورد.
– سه بازیکن دیگر از تیم مدافع که در فضای خالی بین دو مربع باقی مانده اند نمی توانند هنگام انتقال توپ آن را قطع کنند.
– اگر تیم مهاجم 6 پاس بدهند و توپ را به مربع مقابل منتقل کنند دو مدافع اول به فضای میانی باز می گردند و دو مدافع جدید به مربع مقابل برای دفاع کردن می روند.
– اگر تیم مدافع توپ را به دست آورد فورا جای دو تیم مدافع و مهاجم عوض می شود و مربی با یک توپ جدید تمرین را مجددا آغاز می کند.
– قوانین فوتبال بر تمرین حکم فرماست و هنگام خارج شدن توپ از محوطه تمرین تیم صاحب اوت تیم مهاجم می باشد، با این تفاوت که پرتاب اوتی در کار نیست و مربی با یک توپ جدید تمرین را از سر می گیرد.
– الزامی وجود ندارد که مربی حتما بازی را در محوطه ای که توپ اوت شده است ادامه دهد،
– این تمرین را می توانید در زمان های 4 الی 5 دقیقه ای و 2 الی 3 دور انجام دهید.

تغییرات و چالش
اندازه زمین : اندازه محوطه را بزرگ و کوچک کنید تا بازیکنان با چالش جدیدی رو به رو شوند، با بزرگتر کردن محوطه و افزایش فضا مهاجمان زمان بیشتری برای تصمیم گیری و انجام کارهای خود دارند و با کوچک کردن محوطه و کاهش فضا سرعت بازی افزایش می یابد و بازیکنان مجبور به تصمیم گیری و اجرای هرچه سریع تر تصمیمات خود می شوند.
تعداد بازیکنان : الزامی وجود ندارد که تمرین با گروه های 5 نفره اجرا شود، تیم ها را به چهار ، شش و هفت نفره تغییر دهید.
تعداد مدافعان : هنگامی که مشاهده کردید تمرین به خوبی بین بازیکنان شکل گرفته است و مهاجمان به راحتی پاس های خود را منتقل می کنند تعداد مدافین را بیشتر کنید.
مدافعان فضای میانی : به مدافعان فضای میانی اجازه دهید پاس هایی را که از وسط عبور می کنند ، مسدود کنند. این کار بازی کردن با مربع دیگر را دشوارتر می کند. اینکه آیا بازیکنان می توانند برای انتقال توپ از مربع ای به مربع دیگر از پاس های هوایی استفاده کنند بر عهده مربی می باشد.
محدودیت ضرب توپ : تعداد ضربه زدن بازیکنان به توپ را محدود کنید. بسته به کیفیت بازیکنان، قانون محدودیت سه ضرب ، دو ضرب و تک ضرب را اجرا کنید.
افزایش تعداد پاس : تعداد پاس های متوالی مورد نیاز برای یک مربع را تغییر دهید. بسته به سطح مهارت بازیکنان تعداد 8 یا 10 پاس اجبار را قرار دهید.

نکات مهم
– مهاجمان را تشویق کنید که سرعت تصمیم گیری خود را بالا ببرند و دائما توپ را در چرخش نگه دارند، با این کار مدافعان فرصت نزدیک شدن به آن ها و درگیری را از دست می دهند.
– همچنین به تیم صاحب توپ متذکر شود که برای حفظ کردن توپ باید دائما جا به جا شوند و زاویه و فاصله مناسبی برای دریافت توپ داشته باشند.
– به بازیکنان یاد بدهید که صبور باشند، هنگامی که 6 پاس بین آن ها جا به جا شده است و موقعیت مناسبی برای فرستادن توپ به مربع مقابل ندارند برای انجام این کار عجله نکنند.
– مدافعان را تشویق کنید که با رعایت صحیح اصول دفاعی و جنگندگی مناسب سعی در باز پس پیری هرچه سریع تر توپ داشته باشند.
– هنگامی که مهاجمان کار خود را به خوبی انجام می دهند و با چرخش و جابجایی سریع توپ فرصت درگیری را به مدافعان نمی دهند، مدافعان نیز باید به مانند آن ها باهوش عمل کنند و با بازی خوانی، سعی کنند توپ مهاجمان در بین راه قطع کنند.

اهداف تمرین
این تمرین سرعت تصمیم گیری بازیکنان و در نهایت سرعت بازی را افزایش می دهد، همچنین قدرت دید و بازی خوانی آن ها را بهبود می بخشد.

رنج سنی
تمرینات مالکیت توپ برای تمامی رده های سنی لازم می باشد در مدرسه فوتبال و رده های پایه نونهالان و نوجوانان به عنوان آموزش مهارت و در رده های بالاتر ( جوانان ، امید ، بزرگسالان ) به عنوان توسعه مهارت باید به کار گرفته شود.

برای مشاهده انواع بیشتری از تمرینات مالکیت توپ و همچنین تمرینات مورد نیاز بازیکنان فوتبال در زمینه ها مختلف می توانید به صفحه تمرینات و مطالب آموزشی مراجعه فرمایید.

, , , , ,

نوشته شده توسط پشتیبان سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.